تعریف بام سبز (روف گاردن)

خانه / بام سبز / تعریف بام سبز (روف گاردن)

طبق دانشنامه ویکیپدیا، یک بام سبز، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانیده می‌شود.

ولی در گستره مدرن ساخت بام سبز (روف گاردن)، این تعریف کمی گسترده تر و کاربردی‌تر است.

بام سبز بامی است که با پایه اصلی پوشش گیاهی طراحی و طوری ساخته شود که جریان زندگی تعریف شده ای داشته باشد و بتوان ساعاتی از روز یا شب را با حسی متفاوت و کارایی جدید روی آن گذراند.

بام سبز در فارسی با نام باغ بام نیز خوانده می‌شود. سایر اسامی مصطلح آن عبارتند از : Roof Garden، Green Roof و Rooftop Garden.

در هر حال نام باغ و Garden از این تعریف جداشدنی نیستند و این مهم حاکی از آن است که بامی که در زمره این نامها قرار داشته باشد می‌بایست حداقل نیمی از سطح آن با پوشش گیاهی فرش شده باشد.

تاریخچه تولد کلمه RoofGarden به سال ۱۹۸۳ میلادی بازمی‌گردد. در طی ۳۰ سال گذشته از تولد این واژه، بامها برای استفاده‌های مختلفی مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند. اجرای کنسرتها، رستورانهای فضای باز، مدارس، بیمارستانها، استخرها، فضاهای ورزشی باز، مدارس و دانشگاه‌ها، مراکز پرورش گل و گیاه، هتل ها، ساختمانهای مسکونی و اداری جزء فضاهایی بوده اند که در بامها بصورت روف گاردن مورد بهره‌برداری قرار گرفته اند.

جالب این است که نیاز اولیه ایجاد فضاهای سبز و کاربردی روی بام بر پایه دلایل اقتصادی بوده است. محدودیت و گرانی زمین در شهرهای متراکم و بخصوص در Downtown ها که عمدتاً مراکز اقتصادی شهرهای بزرگ می‌باشند در کنار نیاز به فضاهای جدید و بزرگ در این مکانها جزء دلایل اولیه استفاده از این فضاها برای کاربردهای موقتی و دائم بوده و هستند.

چرا که عمدتا بامها فضاهای رها شده‌ای می‌باشند که ضمن دارا بودن دید خوب و دوری نسبی از سر و صدای خیابانها و دسترسی های معین از داخل ساختمانها فضای خوب و ارزانی برای استفاده هستند.

در واقع می‌توان اینطور بیان کرد که بام هر ساختمان طبقه‌ ساخته شده ایست که سقف آن آسمان می‌باشد.

را بزنید enter برای جستجو تایپ کنید و کلید

Call Now Button